Pazarlama Departmanınız için Verimli Bir Ekip Arkadaşı: JiraWork Management

Zelal Yenigün
5 min readOct 11, 2021

--

İşletmeler için güncel tutulması gereken önemli ekiplerden biri de pazarlama ekipleridir. Pazarlama oldukça geniş bir alan olduğu için yapılan pazarlama çalışmalarında haliyle çeşitli kanallar bir arada kullanılmaktadır; içerik, SEO, PPC (Pay-per-click), e-posta, sosyal medya, halkla ilişkiler, ürün vb. Her biri pazarlama çalışmalarında farklı amaçlar için görevlendirilmiş olsa da hepsinin ortak bir noktası vardır: Pazarlama hedeflerine ulaşmak. Özellikle pandemi süreci ile beraber uzaktan çalışma düzenine geçen ekipler için iş takibinin ve departmanlar arası iletişimin sağlanması daha kritik bir öneme sahip oldu. Çünkü iş takibinin ve ekip içi iletişimin sağlanması pazarlama hedeflerine ulaşılması için kilit noktalardır.

Pazarlama aynı zamanda sosyal ağların ortaya çıkması ve proje yönetimi araçlarının kullanılmasıyla birçok değişikliğe uğradı. İşletmeler ve bireyler pazarlama kampanyaları yürütmek ve koyduğu hedeflere ulaşmak için çevrimiçi ve çevrimdışı pek çok platformu eşzamanlı kullanıyorlar.

Bu ihtiyaçlara hızlıca çözüm bulabilmek adına, ilk bakışta bir şirket için Microsoft Excel, Google Sheets vs. gibi bildiğimiz elektronik tabloları veya paylaşımlı belge ve not uygulamalarını kullanmak daha mantıklı gelebilir. Özellikle pazarlama planlaması oluşturma ve planın ilerlemesi doğrusal bir şekilde olduğunda, veri toplama/analiz/sunumu için elektronik tabloların hızlı ve maliyetsiz bir araç olacağı düşünülse de projenin yönetilmesi noktasında durum pek böyle olmayabiliyor. Proje yönetimi ancak yapılacak işlerin planması, sıraya konması, işlerin atanması ve zamanında tamamlanması gibi adımların sistematik bir şekilde takibiyle başarılı olabilir. Jira ve Confluence gibi sağlam, esnek ve öğrenmesi kolay, üretkenliğe katkıda bulunan araçlara duyulan ihtiyaç tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Elektronik tabloların yerini Jira gibi araçların alması karmaşık iş süreçlerinin, iş takibinin ve uygulanan kampanyaların takibinin kolaylaşması için daha iyi bir yöntemdir.

Pazarlama ekiplerinde nasıl kullanıldığını örneklemeden önce ilk kez tanışıyorsanız hızlıca Jira’dan ve Jira Work Management’tan bahsedelim:

Jira Software özellikle agile (çevik) çalışıyorsanız, işinizi daha iyi organize etmeniz için size Kanban ve Sprint panoları zaten sunuyordu. Başlangıçta daha çok IT ekiplerince tercih edilen Jira diğer departmanlara da yayıldıkça, ekiplerin farklı isteklerine de cevap vermek isteyen Atlassian bir değişikliğe gitmeye karar veriyor. Böylece iş akışları ve ihtiyaçları IT ekiplerinden farklı olan İK, Pazarlama, Hukuk, Satış, Tasarım gibi ekiplere daha uygun bir ürün olarak ortaya Jira Work Management çıkıyor. Yenilikçi işletmeler bu ekiplerin üyeleri ile yönetim arasındaki iletişimi proje süresince güçlendirmek adına listeler, takvimler, zaman çizelgeleri ve panolar kullanmayı seviyorlar. Bunlar aynı zamanda raporlamayı ve yapılması gerekenleri bir bakışta görmeyi de kolaylaştırıyor. Ekip içinde iletişimi pürüzsüz sağladığınızda aynı frekanstaki bireylerin projeye katkısı ve verimi de haliyle artıyor.

Şimdi Jira Work Management’ın pazarlama departmanlarının bütçe planlaması, içerik planlaması ve daha fazlasını düzenlemesine nasıl yardımcı olabileceğini göreceğiz.

Pazarlama ekipleri Jira’yı nasıl kullanılır?

Eylem planları ve analizler, herhangi bir pazarlama ekibinin anahtar kelimeleridir; birbirlerini takip ederler ve bir kampanya süresince sonsuz bir döngü haline gelebilirler. Eylemler bir kez yerine getirildikten sonra, her zaman bir sonraki analiz aşaması gelmelidir ardından -yani analiz aşaması tamamlandıktan sonra- yeni eylemler devreye alınır. Tüm bu sürece hakim olmak için Jira Work Management kullanmanız işinizi kolaylaştırır. Bu araç, eylemlerinizi sürekli iyileştirmenizin yanında planlamanıza, şeffaf bir şekilde iletişim kurmanıza, projelerinizi yakından izlemenize ve raporlarınızı sunmanıza olanak tanır.

Pazarlama ekiplerine günlük olarak nasıl yardımcı olduğuna farklı başlıklar altında şöyle daha yakından bakalım.

* Bütçe oluşturma

Jira ile bütçenizi yönetin: Takvim görünümü

Bir pazarlama stratejisinin belki de en önemli yönlerinden biri bütçelemedir. Bir kampanya başlatmadan veya projeye başlamadan önce, her bir eylem için ne kadar bütçe ayrıldığını bilmeniz gerekir. Hiçbir şeyi unutmamak ve her gün bütçe dahilinde kalmak için Jira Work Management, görsel ve kullanımı kolay bir arayüz sunar. Adeta her ekip üyesinin son teslim tarihlerini ve hedefleri tutturabilmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Sunulan farklı görünümler, özellikle Takvim ve Kronoloji görünümü nedeniyle zaman içinde yapılması gereken işlemleri rahatlıkla ve tak bakışta görebilirsiniz.

Bütçe yaratmak için buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

* İçerik yönetimi

Blog gönderilerinizi düzenlemek için Jira Work Management: Tablo görünümü

Herhangi bir marka veya ürün farkındalığı görünürlük ve doğru yerde ve zamanda var olmak ile başlar. Bir marka ancak uygun içerik oluşturarak hedef kitlesinin kendisiyle aynı frekansta olmasını sağlar. Bu durumda içerik pazarlaması esastır. Jira Work Management sayesinde içeriğinizi kolayca planlayabilir, doğru kişiye atayabilir, üretebilir ve paylaşımlarınızı yönetebilirsiniz. İçerik pazarlamasını oluştururken görevleri önceliklendirme, oluşturma, tarihini takip etme, kaynakları doğru şekilde sıralama ve hangi ekip üyesinin ne üzerinde çalıştığının takibinin yapılması ekibe en önemli getirileri diyebiliriz. Böylece içerik yönetimini kontrol altına alarak ekibiniz için iş akışının takibini kolaylaştırabilirsiniz.

Detaylı bilgi

* Pazarlama kampanyası yönetimi

Pazarlama kampanyalarınızı Jira ile yönetin: Liste görünümü

Jira’nın en güçlü yönlerinden biri de hızlıca çalışmaya başlamanızı sağlayan hazır şablonları. Örneğin kampanya yönetimi şablonu ile kampanyanızı planlama aşamasından uygulama ve tamamlama aşamasına kadar yapılandırılmış bir iş akışı içerisinde teslim tarihinize kadar tamamlamanıza yardımcı olur. Böylece pazarlama kampanyalarınızı mükemmele ulaştırabilirsiniz. Kampanya planlama toplantılarınız sırasında izlenecek farklı adımları bir bakışta görebilirsiniz. Jira Work Management’ın daha pek çok farklı özelliği sayesinde proje yönetimini daha görsel hale getirebilir, kendi iş alışkanlıklarınızı oturtabilirsiniz.

Detaylı bilgi

* Etkinlik planlaması

Etkinliklerinizi Jira’da planlamanız için: Zaman Çizelgesi görünümü

Etkinlik planlaması aslında basit görünebilir fakat tedarik yönetimi, görseller, iletişim, halkla ilişkiler gibi unsurlardan dolayı zamanında bitirememekten korktuğumuz için genellikle stresli bir sürece dönüşebiliyor. Bir etkinliğe atanan görevleri planlayarak zaman içinde ekibinizle birlikte kendinizi organize edebilirsiniz. Her görevin sorumlu bir kişisi, bir oluşturma tarihi, bir bakışta ne olduğunu anlamak için bir açıklama ve özel alanlar vardır. (örneğin; maliyetleri yönetmek)

Detaylı bilgi

Sunduğu özelliklerle daha pek çok senaryo ve kolaylıktan bahsedebiliriz ama kısaca toparlamak gerekirse Jira kullanan pazarlama ekibinizle şunları yapabilirsiniz:

  1. Projedeki çalışmaları ve görevleri kolayca planlayabilir, bu görevleri daha sonra bireylere atayabilirsiniz. Böylece belirli bir görevi kimin ne zaman yapacağı net ve anlaşılır olur. Bir görev için şimdiye kadar harcanan süreyi, işi tamamlamak için gereken toplam süreyi ve bitiş tarihini de takip edebilirsiniz
  2. Kampanyaları tasarlamak, içerik döngüsünü düzenlemek, kimin neyi ne zaman yaptığı, son teslim tarihleri, onay bilgileri, bir işin nerede ve neden tıkandığı vb. konularda en üst düzeyde farkındalığa sahip olmak için iş akışları oluşturabilirsiniz.
  3. Tüm paydaşlarla açık iletişim sağlayabilirsiniz.
  4. İşlerinizi günlük olarak izlemek adına raporlar ve gadget’lar oluşturmak için kullanılan sorgu tabanlı filtreler oluşturabilirsiniz.
  5. Verilere dayalı çıkarılan ve analiz, karar verme, metrik toplama için kullanılan çeşitli formatlarda aylık raporlar oluşturabilirsiniz.
  6. Üst yönetime alttaki ekipler seviyesinde neler olup bittiğine dair daha sağlıklı ve şeffaf bir sunum yapabilirsiniz.

Jira Work Management aslında ekibiniz için tamamen özelleştirilebilir!

Atlassian’ın sunduğu tüm uygulama ve eklentileri kendi uygulama marketinde keşfedebilirsiniz.

Kod Gemisi şirketi ile pazarlamaya yönelik özelleştirilmiş bir Jira danışmanlığı yapabilirsiniz .

--

--

Zelal Yenigün

Growth Marketing Specialist @kodgemisi